Mut booked.net
+26°C

Güncel Haberler


11

MUT ZEYTİNİ AVRUPA YOLUNDA:
Koordinatörlüğü Mersin Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen “Kırsal Kalkınma İçin Standardizasyon” Avrupa Birliği (AB) projesi ön onay aldı.

150 bin Euro bütçeye sahip olan proje ile Mut Ticaret ve Sanayi Odası, İtalya Terni Ticaret Odası ve Homeotech Yunanistan özel şirketi arasında işbirliğinin arttırılması ve özellikle zeytin ve zeytinyağı üretimde AB standardının sağlanarak ticaret hacminin geliştirilmesi hedefleniyor.

Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Sayman Üye Mustafa Düzenli, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Mustafa Devam, 7 Eylül Cuma günü Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarete Aydın ve Devam'a, Üniversitemiz Mut Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Kasım Pınar ile Mut Ticaret ve Sanayi Odası Danışmanı ve Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ebru Arıcıoğlu da eşlik etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Üniversitemizin öncülüğünde hazırlanan ve onay alan her AB projesinin Mersin ve çevresinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını belirtti. Mut gibi zeytin başta olmak üzere tarım alanında pek çok kaliteli ürünün yetiştiği bir ilçenin, AB standardında üretim yaparak ticaretini ülkemiz sınırları dışına taşıyacak olmasının önemine vurgu yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, "Daha önce Anamur için hazırlanan proje olduğu gibi Mut ilçemiz için hazırladığımız projenin de başarılı bulunması hepimiz için memnuniyet verici bir gelişme. Biz Üniversite olarak kentimizle, paydaşlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği içerisindeyiz. Bu projenin, bölgemiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Mut Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Gürsel Aydın ise kalite standartlarının Avrupa ile eş duruma getirilmesinin satışlarda da çok büyük paya sahip olacağına değinerek, “Mut’a özgü 3 çeşit zeytin var. Bu zeytinlerden üretilen ürünlerin pazarlanması ve reklamının yapılmasında bu projenin çok büyük katkıları olacağına inanıyorum. Sayın Rektörüme verdiği destekler için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Üniversite adına proje koordinatörlüğünü yürüten Öğr. Gör. Mesut Salih Uzman ise proje ile AB bünyesinde oluşturulacak ticaret ağı içerisinde zeytin ve zeytinyağı dışında Mut'ta üretimi yapılan diğer ürünlerin de tanıtımının yapılarak ticaret hacminin geliştirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

 

 MUT ZEYTİNİ
Mersin Valiliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Mut Zeytin cinslerinin tespiti ve tescili ile ilgili çalışma başlatılmış olup, konunun takipçisi Sayın Vali Yardımcımız Abdullah Şahin Bey makamında ziyaret edilmiştir.
Mut Zeytinyağının tanıtımı, ihracatı, markalaşması ve AB standartlarında üretim için Mersin Üniversitesi ile yapmış olduğumuz proje kabul edilmiş olup, Proje kapsamında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Proje Koordinatörü Öğretim Görevlisi Mesut Salih Uzman, Proje ve Zeytinyağı karasu konusunda çalışma yapan Çevre Mühendisi Prof. Dr. M. Ali Mazmancı; Mut Meslek Yüksekokulu Müdürü Kasım Pınar, Mersin Oda ve Borsaların Akademik Danışmanı Ebru Arıcıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Gürsel Aydın, Yönetim Kurulu Sayman Üye Mustafa Düzenli ve Genel Sekreterimiz Mustafa Devam tarafından makamlarında ziyaret edildiler.
Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

 

 

Okunma Sayısı: 705
resim
MUT Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017